Hari ke-8 (sehingga jam 11.25 malam):

Ranking: 13

Kutipan pingat:

Emas: 3
Perak:7
Gangsa: 7
Jumlah: 17

Hari ke-9 (sehingga jam 10.07 malam):

Ranking: 9

Kutipan pingat:

Emas: 5
Perak: 8
Gangsa: 7
Jumlah: 20

Hari ke-10 (sehingga jam 8.29 malam):

Ranking: 9

Kutipan pingat:

Emas: 6
Perak: 11
Gangsa: 8
Jumlah: 26

Hari ke-11 (sehingga jam 8.32 malam):

Ranking: 10

Kutipan pingat:

Emas: 6
Perak: 13
Gangsa: 8
Jumlah: 27

Hari ke-12 (sehingga jam 11.15 malam):

Ranking: 8

Kutipan pingat:

Emas: 8
Perak: 14
Gangsa: 11
Jumlah: 33

Hari ke-13 (sehingga jam 11.32 malam):

Ranking: 9

Kutipan pingat:

Emas: 9
Perak: 17
Gangsa: 13
Jumlah: 38

Hari ke-14 (sehingga jam 8.51 malam):

Ranking: 10

Kutipan pingat:

Emas: 9
Perak: 18
Gangsa: 14
Jumlah: 41

**Akhirnya, skuad Malaysia pulang dari Guangzhou dengan mencapai sasaran 9 emas, 18 perak dan 14 gangsa. Jumlah keseluruhan ialah 41 pingat  dan menduduki tangga ke-10 (di belakang tuan rumah, China, Korea Selatan, Jepun, Iran, Kazakhstan, Taiwan, India, Uzbekistan dan Thailand). Kejayaan ini adalah yang terbaik dalam sejarah Sukan Asia. Pencapaian pada Sukan Asia 2006 yang lalu, di Doha, Qatar, Malaysia pulang dengan 8 emas, 17 perak dan 17 gangsa.

Tahniah! semua atlit Malaysia kerana berjaya menjadi top 10 di Sukan Asia ke-16 ini, dan juga berjaya mencapai sasaran 9 emas (wushu (1), berbasikal (1), bowling (2), karate (2) dan squash (3). Anda semua memang mantap!.

Senarai Penyumbang pingat:

Emas

1. Wushu wanita acara Taijiquan/Taijijian – Chai Fong Ying
2. Cycling Trek acara Keirin – Azizul Hasni Awang
3. Bowling (L) Berpasangan – Hsien Loong Adrian/Kien Liang Liew
4. Skuasy (W) Perseorangan – Dato’ Nicol Ann David
5. Skuasy (L) Perseorangan – Azlan Iskandar
6. Bowling (L) All Event – Kien Liang Liew
7. Karate (L) Individu – Ku Jin Keat
8. Karate acara Kumite (L) bawah 55kg – R.Puvaneswaran
9. Squash (W) berpasukan

Perak

1. Billiard Perseorangan (L) 8-Ball Pool – Amir Ibrahim (Pingat pertama Malaysia)
2. Equestrian Perseorangan (W) Dressage – Nur Quzandria Mahamad Fathil
3. Cycling Trek Keirin – Josiah Ng
4. Perlayaran (L) Dinghy Optimist – Ali Sabri Khan Ahmad Latif Khan
5. Perlayaran (W) Beregu Double Handed Dinghy 420 – Khairunnisa/Norashikin
6. Sepaktakraw (L) Berpasukan
7. Badminton (L) Beregu – Koo Kien Kiat/Tan Boon Heong
8. Badminton (L) Perseorangan – Lee Chong Wei
9. Synchronized Terjun Papan Anjal 3m (W) – Leong Mun Yee/Ng Yan Yee
10. Bowling (L) Berkumpulan Five
11. Syncronized Terjun Papan Anjal 10m (L) – Bryan Nickson Lomas/Ooi Tze Liang
12. Syncronized Terjun Papan Anjal 10m (W) – Leong Mun Yee/Pandelela Rinong
13. Syncronized Terjun Papan Anjal 3m (L) – Bryan Nickson Lomas/Yeoh Ken Nee
14. Sepaktakraw (L) Beregu – Norsharuddin/Futra/Noor Azman/Noormaniza/Farhan
15. Karate (W) 68kg – Jamalliah
16. Squash Berpasukan (L)
17. Hoki (L)
18. Karate (W) bawah 61kg – Yamini Gopalasamy

Gangsa 

1. Menembak (W) 10m Air Rifle – Nur Suryani Mohd Taibi
2. Wushu (W) NanquanNandao All-Round – Tai Cheau Xuen
3. Equestrian Berpasukan Dressage – Quzandria/Qabil
4. Equestrian Perseorangan (L) Dressage – Qabil
5. Perlayaran (L) Beregu Handed Dinghy 420 – Mohamad Hafizzudin/Ku Anas
6. Squash (W) Perseorangan – Low Wee Wern
7. Squash (L) Perseorangan – Ong Beng Hee
8. Bowling (W) Berkumpulan Five
9. Karate (W) Individu – Lim Lee Lee
10. Terjun papan anjal 1m (L) – Yeoh Ken Nee
11. Terjun papan anjal 1m (W) – Cheong Jun Hoong
12. Terjun papan anjal 10m (W) – Pandelela Renong
13. Terjun papan anjal 3m (L) – Yeoh Ken Nee
14. Terjun papan anjal 10m (L) – Bryan Nickson Lomas

Sumber: website rasmi Sukan Asia 2010 Guangzhou


Kongsi entri ini dengan rakan-rakan anda yang lain di Facebook dengan menekan button share ini.

error: Content is protected !!